Odwierty geotermalne pod pompy ciepła

 

     Gruntowa pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest pozyskiwanie energii zgromadzonej w gruncie. Za transport ciepła odpowiada kolektor pionowy, który na etapie instalacji zostaje wypełniony płynem niezamarzającym. Ciecz w postaci roztworu glikolu krążąc w obiegu zamkniętym, oddaje ciepło uzyskanie z ziemi wprost do gruntowej pompy ciepła. Energia ta jest następnie wykorzystywana do ogrzewania budynku, jak i wody użytkowej. Pionowe sondy pomp ciepła charakteryzują się wysoką i stałą temperaturą w ciągu całego roku. Odwierty pod pompy ciepła w odróżnieniu od kolektora poziomego odbywają się przy znacznie ograniczonej ingerencji w teren inwestycji, a po zakończeniu prac nie ma praktycznie śladu po jej wykonaniu. Omawiane rozwiązanie posiada ponadto szereg innych zalet:

 • posiada wysoki poziom bezpieczeństwa
 • jest rozwiązaniem ekologicznym
 • jest wysoce niezawodna
 • pompa ciepła uniezależnia od wzrostu cen surowców
 • nie potrzebuje komina ani wentylacji
 • poprawnie wykonana instalacja jest praktycznie bezobsługowa
 • zaletą jest prostota budowy oraz instalacji
 • tania w eksploatacji
 • jest rozwiązaniem wielofunkcjonalnym, gdyż posiada również funkcję chłodzenia

  502

 

Jakie pompy ciepła warto zamontować?

 

      Firma BUDAR wykorzystuje kolektory pionowe renomowanej szwedzkiej firmy MuoviTech, by wykonywać odwierty dla pomp ciepła. Instalowane przez nas kolektory w wersji Turbo charakteryzują się okresem gwarancji wynoszącym 50 lat. Z racji doświadczenia proponujemy wykonanie jednego głębokiego odwiertu pod pompy ciepła zamiast dwóch płytkich. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka czynników.

 • mniejsza ilość prac ziemnych
 • efektywność i niezawodność takiego rozwiązania jest dużo większa
 • koszty instalacji i poziom jej skomplikowania obniża się

Warto również wspomnieć tutaj o wykorzystaniu ciepła ziemi w przekroju pionowym. Otóż do 15. metra głębokości poniżej powierzchni terenu, temperatury w górotworze ulegają zmianom w zależności od pór roku. Dopiero od 15. metra panuje „stała” temperatura. W miarę wzrastającej głębokości przyrost temperatury wynosi ok. 1°C co 33 m (stopień geotermiczny nie jest wszędzie jednakowy). Jest to najważniejszy czynnik przemawiający na korzyść głębokich odwiertów pod pompy ciepła.

      Ważnym czynnikiem po aplikacji sondy pionowej jest wypełnienie przestrzeni pierścieniowej. Działanie to ma dwa cele:

 • uszczelnienie ociosu otworu
 • wytworzenie prawidłowego termicznego kontaktu pomiędzy sondą i górotworem

Rodzaje wypełnienia przestrzeni pierścieniowej dzielimy na dwa rodzaje:

 • suspensja cementowo-bentonitowa
 • materiał wypełniający poprawiony pod względem przewodnictwa poprzez domieszkę materiałów mineralnych (np. piaski kwarcowe)

obraz2

      Przy doborze pompy ciepła ważnym czynnikiem jest znajomość geologii terenu, na którym wykonane mają być odwierty dla pomp ciepła. To właśnie od rodzaju gruntu zależy ilość uzyskiwanej przez urządzenie energii.

Clipboard01

 

Czy pompa ciepła to dobry wybór?

 

      Zapotrzebowanie na odwierty dla pomp ciepła wyraźnie wzrasta w Polsce z każdym rokiem. Wynika to z opłacalności takiego rozwiązania, które w dłuższym okresie oznacza realne oszczędności finansowe. Opłacalność tego rodzaju inwestycji wynika przede wszystkim z niskich kosztów eksploatacji. Odpadają również koszty konserwacji systemów kominowych i piecowych. Udział energii elektrycznej w tym systemie wynosi obecnie ca 20% mocy grzewczej. Dom jednorodzinny normalnej wielkości potrzebuje pompę cieplną o mocy maks. 10 kW. Moc taka wymaga średnio ok. 150 do 200 m.b. kolektora pionowego (dwie sondy pionowe po 75 do 100 m gł.) Centralne ogrzewanie i ciepła woda wymaga średnio 2400 godzin pracy pompy cieplnej tzn. otrzymujemy na nasze potrzeby ok. 18 MWh. Koszt bieżącej eksploatacji to w zasadzie konieczna do tego energia elektryczna 4800 do 6000 kWh na rok. Amortyzacja takiej inwestycji nie powinna przekroczyć 5 do 6 lat.

Kontakt z nami

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - serdecznie zapraszamy do kontaktu
telefonicznego lub przez wiadomość e-mail.
ADRES
BUDAR Zakład Budowlany Dariusz Lekki
ul. Wiśniowa 18, 55-080 Mokronos Dolny
TELEFON
607 363 263
NIP
881-109-69-72
COPYRIGHT 2018 BUDAR.NET.PL PROJEKT I WYKONANIE LAMBERT DESIGN