Studnia abisyńska (wąskorurowa) zwana potocznie abisynką jest niezastąpionym źródłem wody na czas prowadzenia prac budowlanych lub do podlewania ogródka działkowego. Dzięki niej możesz czerpać niewielkie ilości wody z głębokości ok. 5-7 m, czyli bardzo płytkich zasobów wodonośnych, co oznacza, że często są one zanieczyszczone.
Co więcej, poziom wody w studni jest ściśle związany z obfitością opadów. Jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się susza, wtedy nie ma co liczyć na duże zasoby wodne. Tak czy inaczej, za pomocą tej studni możesz uzyskać od 20 do 50 m wody na minutę, co jak najbardziej wystarczy do podlania ogródka, czy innych prac gospodarczych. Oprócz funkcji praktycznej studnia rurowa może pełnić rolę dekoracyjną, wtapiając się optymalnie w małą architekturę ogrodu.
Budowa studni abisyńskiej
Inne nazwy abisynki to studnia wkręcana, płytka lub wbijana, zależnie od tego, w jaki sposób rura zostanie wprowadzona do gruntu. Jak zbudować taką studnię? Wystarczy zaopatrzyć się w trójnóg z młotem, drąg lub pokrętło, aby zainstalować rurę w głębi ziemi. Oczywiście studnia płytka nie może stanąć na innym gruncie niż gleba piaszczysta, bo w innym przypadku podczas budowy studni będzie można się spotkać z różnymi problemami.
Podczas wkręcania rury w grunt może dojść np. do uszkodzenia filtra, dlatego często stosuje się dodatkowo rurę osłonową. W jej wnętrzu umieszcza się rurę właściwą z filtrem, dzięki czemu można go swobodnie umieścić w miejscu docelowym. Na górze rury montuje się pompkę kolumienkową, służącą do czerpania wody. Alternatywą jest możliwość zastosowania pompy elektrycznej samozasysającej.
Wady i zalety – podsumowanie
Niezaprzeczalnie zaletą tego typu studni jest łatwość montażu i niewielka cena. Nie potrzeba ani głębokich wykopów, ani używania ciężkiego parku maszynowego do jej instalacji. Jako dodatkowe źródło ujęcia wody nadaje się idealnie i zajmuje niedużo miejsca. Można ją ciekawie wystylizować, aby stała się niebywałą ozdobą każdego podwórka lub ogrodu.
Niestety, studnia rurowa ma też swoje wady. Dochodzi szybko do jej zamulenia, a taka sytuacja wiąże się z koniecznością budowy nowej studni. Lustro ziemi znajduje się bardzo blisko powierzchni ziemi, dlatego woda jest często zanieczyszczona. Wydajność wodna też jest niewielka, ale jak już zostało wspomniane, nie zawsze jest potrzeba czerpania większych ilości zasobów wodnych.