Dziś coraz częściej stawiamy nie tylko na efektywne ogrzewanie, ale także to, które jest ekologiczne. Wszechobecny smog, zakazy stosowania paliw mających znaczący wpływ na pogorszenie jakości powietrza to elementy, które powinny determinować poszukiwanie rozwiązań alternatywnych.
Jednym z naturalnych sposobów ogrzewania, który pozwala także na oszczędności finansowe, jest energia geotermalna. Wielu inwestorów, budując nowe obiekty, decyduje się na te rozwiązania, aby zapewnić sobie efektywne i ekologiczne źródło ciepła.
Ogrzewanie domu
Każdy właściciel domu wie, jak kosztowne jest właściwe ogrzanie budynku w sezonie zimowym. Wydatki na opał, a także zakup odpowiednich urządzeń, znacznie obciążają budżety domowe. Do tego dochodzi także aspekt ekologii, na który kładziony jest coraz większy nacisk. Poszukujemy zatem pomysłów, które zapewnią nam efektywność cieplną, a także realne obniżenie kosztów ogrzewania.
Jednym z rozwiązań, które stosowane jest jako ogrzewanie domu, jest geotermia. To wykorzystanie energii cieplnej skał, wody i gruntu, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Ogrzewanie geotermalne to inaczej ekologiczna energia, ponieważ pozyskiwana jest z naturalnych źródeł, które dodatkowo są odnawialne. Nie niszczymy zatem ekosystemu, ale korzystamy w odpowiedzialny sposób z energii, która jest wytwarzana niezależnie od naszych potrzeb.
Ekologiczne ogrzewanie
Decydując się na ekologiczne ogrzewanie, należy sprawdzić, czy temperatura wód podziemnych pozwala na efektywne wykorzystanie energii geotermalnej. Minimalna temperatura, na głębokości 2 km, powinna wynosić 65 stopni Celsjusza. Dzięki temu mamy pewność, iż inwestycja w instalację geotermalną będzie opłacalna.
Budowę instalacji rozpoczynają odwierty geotermalne, które mają potwierdzić istnienie źródeł energii cieplnej wewnątrz ziemi, a także opłacalność przedsięwzięcia. Warto pamiętać, iż budowa instalacji geotermalnej jest bardzo kosztowna, a zwrotu poniesionych nakładów możemy oczekiwać po kilku lub kilkunastu latach.
Nowoczesne systemy ogrzewania muszą charakteryzować się nie tylko odpowiednią efektywnością cieplną, ale także obojętnością dla środowiska. Warto zatem wziąć pod uwagę energię geotermalną, która pozwoli nam dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania budynku. Rozwiązania adresowane są zarówno do mniejszych inwestorów, jak również przedsiębiorców dysponujących dużymi obiektami.